Festiwal Pięć Smaków

Od 16 do 24 listopada trwał w Warszawie festiwal 5 smaków. Odbywały się pokazy w kinie Muranów i Kinotece. Miałam okazję obejrzeć 8 prezentowanych filmów.

Z sekcji kina grozy widziałam wszystkie filmy, trzy z nich były wyświetlane w ramach Nocy Grozy i tam też je zobaczyłam. Bardzo lubię chodzić na nocne pokazu organizowane w ramach festiwalu, w zeszłym roku byłam na Korponocy, w tym roku się niestety nie załapałam na bilety L Nie chcę opowiadać o treści filmów, może ktoś zdecyduje się na obejrzenie któregoś z nich, napiszę raczej o moich odczuciach po projekcjach, od razu uprzedzam, że bardzo łatwo się wzruszam!

Lament, był pierwszym wyświetlonym filmem, trzymał w napięciu tak jak powinien horror, fajnie się oglądało i myślę, że spokojnie nadaje się do obejrzenia wieczorem ze znajomymi przy piwie i przekąskach.

the-wailing_8

Kolejny film to Szczurołap. Genialnie wykonane zdjęcia i sposób narracji, film przestawia wariację na temat historii szczurołapa, tutaj jedynymi potworami w tym filmie są ludzie. Zdecydowanie dzieło warte obejrzenia, ale należy się zaopatrzyć w paczkę chusteczek i kogoś do pocieszania.

piper05

Jako ostatni w ramach grozy został wyświetlony film Sadako vs Kayako, niby horror a jednak zabawny i śmieszny. Po Szczurołapie był idealny na wyjście z depresyjnego nastroju. Film świetny dla ludzi z poczuciem humoru, podobnie jak Lament fajna propozycja na imprezę, chociaż raczej, jako komedia niż horror.

sadako_kayako_05-c2016-sadako-vs-kayako-film-partners

Poza nocą grozy a w dalszym ciągu w temacie horrorów widziałam Uciszone, oglądając miałam wrażenie, że na pierwszym planie są uczucia bohaterek a wątki horrorowe schodzą na dalszy plan. Bardzo ciekawa konwencja. Ja byłam zadowolona z filmu.

silenced-the-5

Ostatni Pociąg – niech mi ktoś spróbuje powiedzieć, że nie da się zrobić filmu o zombie, który chwyta za serce. Okej, ja się bardzo łatwo wzruszam na filmach, ale na tej projekcji oprócz mnie chlipało jeszcze kilka osób.

train-to-busan_slider_1-1920-700-mtlw0ojtkyly8ayc0xdd1ao3ayum4iive0lk9wi0s0

Zły – film utrzymany w formie reportażu, oglądamy historie, która mogła wydarzyć się naprawdę, skłania nas do refleksji, a przynajmniej mnie skłonił. Film do przemyślenia.

2

Gwiazda Szeptów – akcja toczy się bardzo powoli i spokojnie, mamy jedną aktorkę grającą główną postać, reszta osób ukazanych w filmie to ludzie, którzy zostali w Fukushimie po katastrofie.

thewhisperingstar_sub2

Antyporno – film zaskakuje sposobem narracji, nic nie jest takie jak wydaje się w pierwszej chwili, widzimy postacie z różnych perspektyw, wszystko szybko się zmienia i nie są to płynne przejścia. To zupełnie nie mój klimat, ale nie żałuję, że byłam i widziałam.\

anti01_1482re

Wykorzystano zdjęcia z materiałów prasowych festiwalu.

Kalorka